Ropa zaznamenala najväčší týždňový zisk od februára 2011

Autor: Peter Bukov | 31.8.2015 o 11:06 | Karma článku: 1,42 | Prečítané:  347x

Rope sa v uplynulom týždni mimoriadne darilo, pripísala si na svoje konto viac ako 12% a podarilo sa jej zatiaľ opustiť šesť ročné minimá.

Čierne zlato sa tešilo z prvého ziskového týždňa po dvoch mesiacoch nepretržitých strát. Býčie nálady ropných obchodníkov sa fundamentálne opierali o stabilný základ. Dáta z USA pokračujú v zlepšovaní. Naposledy to bolo anualizované HDP na úrovni 3.7 % pričom sa očakávalo „len“ 3.2 % a taktiež aj durable goods, ktoré vyšli nad konsenzom analytikov.

PBoC je druhým dôvodom stabilizácii ceny ropy. V minulom týždni vstúpila centrálna banka na trhy dvomi masívnymi krokmi. Napumpovala do systému 140 miliárd juanov a znížila úrokové sadzby na 4.60 %. Menej významným, no nie však nezanedbateľným krokom bolo aj zníženie povinných minimálnych rezerv, ktoré banky musia odkladať z prijatých vkladov. Tento krok rovnako zvyšuje množstvo peňazí v obehu. Čína ja totiž druhý najväčší spotrebiteľ čierneho zlata na svete a náznaky stabilizácie poskytujú podstatný support cene ropy. Dôležitým ekonomickým ukazovateľom v hľadáčiku obchodníkov budú výsledky manufaktúrneho PMI.

Do toho sa vynorili problémy v Nigérii, kde Shell bol donútený odstaviť dve zo svojich tamojších potrobí. Prvé, Trans Niger Pipeline, kvôli trhline a druhý Nembe Creek Trunkline, kvôli vandalizmu. Uzatvorením Trans Niger Pipeline sa nedostane na trhy približne 162 000 barelov ropy denne, čo je 8.10 % celkovej exportnej kapacity Nigérie.

Katalyzátorom  rastu ceny bol však vstup pozemných vojsk zo Saudskej Arábie na sever Jemenu, kde obsadili dve oblasti provincie Saada. Vnikli tam v snahe posilniť sily lojálne zvrhnutému prezidentovi Abd Rabbuh Mansur Hadimu. Otázne je, či nešlo len o snahu zabrániť znižovaniu saudskoarabského rozpočtu, ktorý trpí nízkou cenou ropy. Je známe, že Saudská Arábia dokáže rentabilne ťažiť aj pri cene okolo 11 USD/barel, no prepad cien ropy si vyžaduje stále viac a viac emisií dlhopisov zo strany Saudskej Arábie, aby dokázala vykryť straty na svojich devízových rezervách.

Ropa bola samozrejme aj značne preshortovaná a špekulanti čierne zlato predávali, pričom zatlačili cenu až pod 40 USD/barel, čo boli pre komoditu nové viac ako šesť ročné minimá. Prudké zatváranie slabších shortov taktiež pomohlo k silnému odrazu ceny smerom nahor.

Aj na akciových trhoch zavládla nákupná nálada a indexy sa po pondelkovom mohutnom crashi pobrali smerom nahor a vymazali celé straty. Dlho očakávaná väčšia korekcia sa nateraz odkladá.

Ropa tak zaznamenala masívny nárast ceny. Týždenný nárast pri rope WTI bol na úrovni cez 12 % a ropa zatvorila na 45.22 USD/barel, s potenciálom ďalšieho rastu. 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Mnohí mlčia, on nie. Služba vlasti z neho spravila lovca ľudí

Mikuláš Tóth tvrdí, že si z vojenčiny priniesol domov traumu. A rozhodol sa, že nebude mlčať. Protestuje.

KOMENTÁRE

Mihál opúšťa Sulíka. Máme na viac?

Predseda SaS je výraznou osobnosťou, ktorá ľudí rozdeľuje.

EKONOMIKA

Křetínský: Desím sa, aby napätie v koalícii neohrozilo Slovensko

Danko sa nás na nič nespýtal, hovorí šéf EPH.


Už ste čítali?