reklama

Ropa zaznamenala najväčší týždňový zisk od februára 2011

Rope sa v uplynulom týždni mimoriadne darilo, pripísala si na svoje konto viac ako 12% a podarilo sa jej zatiaľ opustiť šesť ročné minimá.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Čierne zlato sa tešilo z prvého ziskového týždňa po dvoch mesiacoch nepretržitých strát. Býčie nálady ropných obchodníkov sa fundamentálne opierali o stabilný základ. Dáta z USA pokračujú v zlepšovaní. Naposledy to bolo anualizované HDP na úrovni 3.7 % pričom sa očakávalo „len“ 3.2 % a taktiež aj durable goods, ktoré vyšli nad konsenzom analytikov.

PBoC je druhým dôvodom stabilizácii ceny ropy. V minulom týždni vstúpila centrálna banka na trhy dvomi masívnymi krokmi. Napumpovala do systému 140 miliárd juanov a znížila úrokové sadzby na 4.60 %. Menej významným, no nie však nezanedbateľným krokom bolo aj zníženie povinných minimálnych rezerv, ktoré banky musia odkladať z prijatých vkladov. Tento krok rovnako zvyšuje množstvo peňazí v obehu. Čína ja totiž druhý najväčší spotrebiteľ čierneho zlata na svete a náznaky stabilizácie poskytujú podstatný support cene ropy. Dôležitým ekonomickým ukazovateľom v hľadáčiku obchodníkov budú výsledky manufaktúrneho PMI.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Do toho sa vynorili problémy v Nigérii, kde Shell bol donútený odstaviť dve zo svojich tamojších potrobí. Prvé, Trans Niger Pipeline, kvôli trhline a druhý Nembe Creek Trunkline, kvôli vandalizmu. Uzatvorením Trans Niger Pipeline sa nedostane na trhy približne 162 000 barelov ropy denne, čo je 8.10 % celkovej exportnej kapacity Nigérie.

Katalyzátorom rastu ceny bol však vstup pozemných vojsk zo Saudskej Arábie na sever Jemenu, kde obsadili dve oblasti provincie Saada. Vnikli tam v snahe posilniť sily lojálne zvrhnutému prezidentovi Abd Rabbuh Mansur Hadimu. Otázne je, či nešlo len o snahu zabrániť znižovaniu saudskoarabského rozpočtu, ktorý trpí nízkou cenou ropy. Je známe, že Saudská Arábia dokáže rentabilne ťažiť aj pri cene okolo 11 USD/barel, no prepad cien ropy si vyžaduje stále viac a viac emisií dlhopisov zo strany Saudskej Arábie, aby dokázala vykryť straty na svojich devízových rezervách.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ropa bola samozrejme aj značne preshortovaná a špekulanti čierne zlato predávali, pričom zatlačili cenu až pod 40 USD/barel, čo boli pre komoditu nové viac ako šesť ročné minimá. Prudké zatváranie slabších shortov taktiež pomohlo k silnému odrazu ceny smerom nahor.

Aj na akciových trhoch zavládla nákupná nálada a indexy sa po pondelkovom mohutnom crashi pobrali smerom nahor a vymazali celé straty. Dlho očakávaná väčšia korekcia sa nateraz odkladá.

Ropa tak zaznamenala masívny nárast ceny. Týždenný nárast pri rope WTI bol na úrovni cez 12 % a ropa zatvorila na 45.22 USD/barel, s potenciálom ďalšieho rastu. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama
rast ceny za posledné dva dni
rast ceny za posledné dva dni 
Peter Bukov

Peter Bukov

Bloger 
  • Počet článkov:  32
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Vyštudoval podnikové financie na Ekonomickej univerzite v Bratislave. Na finančných trhoch pôsobí od roku 2008 a obchodovaniu sa venuje od roku 2011. Pôsobil v spoločnosti CAPITAL MARKETS ocp. ako dealer a člen investičného výboru. Od roku 2015 začal pôsobiť v spoločnosti TopForex ako hlavný analytik. Koncom roka 2018 sa začal venovať vlastnému vzdelávaciemu projektu s názvom Škola Tradingu, ktorý je zameraný na praktické vzdelávanie ohľadom obchodovania. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu