Ako Mexiko (ne)zaplatí za Trumpov múr

Autor: Peter Bukov | 16.3.2017 o 12:47 | (upravené 8.11.2017 o 17:21) Karma článku: 3,53 | Prečítané:  462x

Kontroverzný múr na hranici USA a Mexika by mohol dostať v najbližších týždňoch reálne kontúry, avšak jeho financovanie stále nebolo objasnené.

Americký prezident zvažuje uvalenie 20% dane na dovoz niektorých tovarov z Mexika. Toto má byť spôsob, ktorým chce zaplatiť za múr, ktorý chce postaviť medzi USA a ich južným susedom. Vysoká daň na import do USA je ale dvojsečná zbraň, a Američanom môže rovnako pomôcť, ako aj ublížiť.

USA a Mexiko zdieľajú hranicu dlhú takmer 3,200 km. Zhruba tretinu hranice už pokrýva určitá forma oplotenia. Na dobudovaní zvyškov barikády Trump zo značnej časti postavil svoju prezidentskú kampaň. Na prvý pohľad absurdný návrh, že Mexiko zaplatí za múr, po bližšom spresnení začal byť pre občanov zaujímavý.

USA vedú s Mexikom obrovský deficit obchodnej bilancie (asi 50 mld. USD), čo znamená, že z Mexika za jeden rok dovezú o 50 mld. viac, než do Mexika vyvezú. Toto sa v ekonomickej teórii považuje za nepriaznivý stav. Donald Trump, zjavne veľmi vzdelaný v ekonomickej teórii, sa rozhodol s týmto fenoménom skoncovať.

Uvalením 20% dane z dovozu tovaru z Mexika chce donútiť mexických exportérov zaplatiť za Trumpov múr. Odhady nákladov na múr sa líšia od 10 mld. až po 25 mld. USD. Z dane by do štátnej pokladnice mohlo natiecť až 10 mld. ročne.

V čom teda tkvie problém?

Zvýšené náklady dovozov do USA by mali samozrejme dopad na konečné ceny jednotlivých produktov. Zvýšená daň sa nemusí týkať len Mexika. Ak by sa napríklad zvýšená daň týkala aj dovozov ropy z ostatných krajín, najväčší dopad by to malo práve na Američanov z vidieka. Práve táto časť populácie Trumpa volila najviac, no tiež do miest musia dochádzať z veľkých diaľok. Americkí spotrebitelia – Trumpovi voliči – teda budú niesť ťarchu Trumpovej gigantickej stavby na svojich chrbtoch. Okrem spotrebiteľov nezabúdajme aj na citlivý zásobovací reťazec v krajine, ktorý by sa týmto chvel v základoch.

Hovorca Bieleho domu Sean Spicer sa nechal počuť, že kongresom pripravovaná zmena daňového systému týkajúceho sa importov môže fungovať ako zdroj príjmov pre Trumpov múr. Avšak táto novela je “revenue neutral”, čiže jednotlivé toky peňazí sa síce menia, konečná suma peňazí by ale mala ostať rovnaká. 10 – 25 mld. USD na múr teda tento variant tiež neposkytne.

Z makroekonomického hľadiska by zvýšené zdanenie importov a zvýšené ceny znamenali, že Americký Fed bude v budúcnosti častejšie zdvíhať úrokové sadzby, čo by mohlo ešte viac spomaliť ekonomický rast. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?