Trhy na hojdačke: nekriticky rastúce akcie a hlboké poklesy

Autor: Peter Bukov | 7.6.2018 o 17:16 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  313x

Na finančných trhoch v posledných týždňoch vládnu zvláštne protichodné nálady. Na jednej strane sa hovorí o rastie výnosov a sadzieb, no na druhej strane výnosy dlhopisov stále zostávajú nízke.

Jedného dňa nikoho nezaujíma Trumpova politika, no ďalší deň už hýbu Trumpove vyjadrenia trhmi. Investori sa boja vysokej inflácie, no zároveň inflácia stále nerastie príliš rýchlo.

Ďalšou dôležitou správou je ale fakt, že investori by nemali byť príliš pohodlní a nemali by čakať vysoké zisky bez rizika a volatility. To sa znova potvrdilo minulý týždeň, keď boli investori pripútaní k obrazovkám a indexy v USA a EU krvácali. Volatilita na trhoch bola obrovská a tento rok je tým zatiaľ typický. Po pokojnom začiatku vidíme od februára veľké cenové výkyvy do oboch strán. Navyše, klesajúce dni sú v priemere o 24% väčšie než rastové dni, čo je najväčší rozdiel od roku 1948.

Akcie zatiaľ držia hore silné výsledky firiem, ktorým sa stále darí a mierne vyššie úrokové sadzby ich aktivity zatiaľ neohrozili. K tomu si treba ešte pripočítať obrovské korporátne buybacky a preto je dopyt po akciách stále vysoký a indexy sú skupované na poklesoch.

Proti akciám ale stoja vysoké valuácie, kedy väčšia firiem stále zostáva výrazne nadhodnotených, aj napriek dobrým výsledkom. Rastúce sadzby patria k zabijakom ekonomických expanzií a postupne by mali obmedziť rast v USA, čo sa prejaví do nižších ziskov firiem a preto by akciová rally mohla už čoskoro skončiť, pokiaľ budú sadzby rásť.

Následne tu máme politickú neistotu v Taliansku, ktorá poslala akcie najprv prudko nadol. No ako to už býva zvykom, aj tu sa situácia zotavuje a indexy budú môcť pokračovať v raste.

Investori do minulého týždňa znova predávali volatilitu a nakupovali inverzné ETF na volatilitu. Pozície na futures kontraktoch na VIX sa znova dostali do negatívnej zóny a teda trh bol pred dvoma týždňami nastavený na ďalší rast akcií. Minulotýždňový výplach ale mnohých zaskočil a tento rok preto rozhodne nebude taký jednoduchý, ako ten minulý, čo sa investovania týka. Nekonečné predaje volatility tak pravdepodobne budú striedané veľkými nárastami pohybov.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kvasnica: Zverejňujeme len to, čo neublíži vyšetrovaniu vraždy

Treba podľa Kvasnicu ukázať, ako bola riadená prokuratúra.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Fico už nevie pomôcť ani sebe

Predseda Smeru sa tvári, že je stále šéf.


Už ste čítali?