reklama

Čínsky ekonomický zázrak sa akútne rozpadáva

Čína začína v posledných týždňoch čeliť výrazným ekonomickým a finančným problémom. Jej budúcnosť nevyzerá vôbec dobre.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Benchmarkový index Shanghai sa za päť mesiacov prepadol o viac než 20 % a dostal sa tak do medvedieho trendu. Čínsky juan zase oslabil za posledný mesiac o viac než 2,5 % a jeho séria strát je vôbec najväčšia za posledné štyri roky. K tomu ešte rastie počet bankrotov firiem v Číne. Vláda sa síce snaží začať veľký a ťažký proces oddlžovania, to však znižuje likviditu vo finančnom systéme a ohrozuje ekonomický rast aj finančnú stabilitu tejto druhej najväčšej ekonomiky sveta.

Ak si k tomu ešte pripočítame obchodnú vojnu s USA, môžeme byť svedkami začínajúcej čínskej katastrofy.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vládni predstavitelia sa už snažia situáciu upokojovať – prvým krokom bolo zníženie povinných minimálnych rezerv o pol percenta, čo uvoľní do obehu cca 700 miliárd juanov, pribúdajú rôzne vyjadrenia a editoriály v štátnych novinách. Index Shanghai Composite však pokračuje v prepade a pokles pod psychologickú hladinu 3 000 bodov volá po ďalšom prepade. Táto hranica sa dlhodobo považovala za akúsi Maginotovu líniu a investori na nej očakávali intervenciu centrálnej banky na upokojenie situácie. Intervencia ale neprišla a aj napriek prepredanosti akcií pokračujú investori v predajoch. Fundamenty v Číne sú veľmi zlé a akcie stratili od januára až 1,8 bilióna (1 800 miliárd) trhovej kapitalizácie.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Aktuálne straty indexu vedie hlavne energetický a finančný sektor. Technologický index Shenzhen bol v medveďom trhu už od februára, no viac diverzifikovanému Shanghaiu sa to „podarilo“ až v júni. Len pre porovnanie, technologický index v USA dnes patrí medzi najsilnejšie a pokračuje vo vytváraní nových historických maxím takmer každým týždňom.

Dôvodov na výpredaj čínskych aktív je preto dnes naozaj veľa. Výpredaj v Číne už začína pripomínať rok 2015, kedy sme boli svedkami devalvácie juanu, čo spôsobilo veľkú paniku na finančných trhoch a akcie prudko prepadli. Odvtedy sa však mnohé problémy, ako napríklad obrovský dlh, len zhoršili a je teda otázkou času, kedy sa dlhová kríza naplno prejaví aj v Číne.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Index Shanghai Composite je od začiatku júna „dole“ už o viac ako 8 %, pričom z hľadiska výkonnosti patrí k najslabším akciovým indexom na svete. V krajine draka preto zostáva sentiment jednoznačne medvedí. 

Peter Bukov

Peter Bukov

Bloger 
  • Počet článkov:  32
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Vyštudoval podnikové financie na Ekonomickej univerzite v Bratislave. Na finančných trhoch pôsobí od roku 2008 a obchodovaniu sa venuje od roku 2011. Pôsobil v spoločnosti CAPITAL MARKETS ocp. ako dealer a člen investičného výboru. Od roku 2015 začal pôsobiť v spoločnosti TopForex ako hlavný analytik. Koncom roka 2018 sa začal venovať vlastnému vzdelávaciemu projektu s názvom Škola Tradingu, ktorý je zameraný na praktické vzdelávanie ohľadom obchodovania. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu