Kríza sa (údajne) blíži: pribúdajú znamenia aj proroci

Autor: Peter Bukov | 2.7.2018 o 9:54 | Karma článku: 1,02 | Prečítané:  266x

Na trhu pribúda množstvo investorov a hedge fund manažérov, ktorí sa prikláňajú k volaniu po výraznejšej korekcii na akciových trhoch v USA.

Greg Coffery, bývalý hviezdny manažér vo fonde Moore Capital, prirovnal májové a júnové prepady na trhoch situácii pred prasknutím bubliny dotcom v roku 2000. Russell Clark pracujúci vo fonde Horseman Capital patrí k najviac medvedím manažérom a súčasná situácia v ňom evokuje spomienky finančnej krízy z roku 2008.

Títo dvaja manažéri pritom patria k tým najznámejším v Európe a ich slová sú ostatnými investormi brané vážne a s rešpektom. Dlhodobý desaťročný rast aktív primárne v USA by mohol spieť ku koncu kvôli reštriktívnej politike Fedu aj nárastu populizmu, ktorý môže vyústiť do obchodných vojen medzi jednotlivými kontinentami. Pred finančnou krízou varoval v máji aj miliardár George Soros.

Samozrejme, od poslednej finančnej krízy sa vyskytlo mnoho prorokov, ktorí varovali pred finančnou krízou a prepadom na trhoch. Zatiaľ sa ich predpovede nenaplnili. Ak  títo „proroci“ aj manažovali peniaze podľa svojich vyjadrení, výrazne prerobili, nakoľko trhy pokračovali v minulých rokoch v silnom raste.

Každopádne, v posledných týždňoch pribúdajú dôkazy, že aj napriek dobrému ekonomickému rastu by už akcie dlho rásť nemuseli. Posledných 5 rokov bolo totiž typických nízkou volatilitou, pasívnym investovaním a kupovaním maličkých prepadov na akciách. Tento rok však ukázal, že tento prístup k investovaniu už nemusí dlho fungovať. Volatilita narastá, stock picking je znova v hre a pasivita sa nevypláca, minimálne od začiatku roka.

Ak si k tomu pripočítame rastúce sadzby v USA, splošťujúcu sa krivku, obchodnú vojnu medzi USA a zvyškom sveta, čínske masívne problémy s dlhom, politickú neistotu v Nemecku a Taliansku, dôvodov na optimizmus nie je veľa. A to aj napriek globálnemu ekonomickému rastu. Ten však rovnako spomaľuje a vyvoláva do budúcna otázniky.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Danko podľa Bugára nepochopil výzvu, odvolanie asi nepodporia

Bugárova výzva členov SNS popudila. Čo ňou chcel povedať, nespresnil.


Už ste čítali?