Kríza sa (údajne) blíži: pribúdajú znamenia aj proroci

Autor: Peter Bukov | 2.7.2018 o 9:54 | Karma článku: 1,02 | Prečítané:  243x

Na trhu pribúda množstvo investorov a hedge fund manažérov, ktorí sa prikláňajú k volaniu po výraznejšej korekcii na akciových trhoch v USA.

Greg Coffery, bývalý hviezdny manažér vo fonde Moore Capital, prirovnal májové a júnové prepady na trhoch situácii pred prasknutím bubliny dotcom v roku 2000. Russell Clark pracujúci vo fonde Horseman Capital patrí k najviac medvedím manažérom a súčasná situácia v ňom evokuje spomienky finančnej krízy z roku 2008.

Títo dvaja manažéri pritom patria k tým najznámejším v Európe a ich slová sú ostatnými investormi brané vážne a s rešpektom. Dlhodobý desaťročný rast aktív primárne v USA by mohol spieť ku koncu kvôli reštriktívnej politike Fedu aj nárastu populizmu, ktorý môže vyústiť do obchodných vojen medzi jednotlivými kontinentami. Pred finančnou krízou varoval v máji aj miliardár George Soros.

Samozrejme, od poslednej finančnej krízy sa vyskytlo mnoho prorokov, ktorí varovali pred finančnou krízou a prepadom na trhoch. Zatiaľ sa ich predpovede nenaplnili. Ak  títo „proroci“ aj manažovali peniaze podľa svojich vyjadrení, výrazne prerobili, nakoľko trhy pokračovali v minulých rokoch v silnom raste.

Každopádne, v posledných týždňoch pribúdajú dôkazy, že aj napriek dobrému ekonomickému rastu by už akcie dlho rásť nemuseli. Posledných 5 rokov bolo totiž typických nízkou volatilitou, pasívnym investovaním a kupovaním maličkých prepadov na akciách. Tento rok však ukázal, že tento prístup k investovaniu už nemusí dlho fungovať. Volatilita narastá, stock picking je znova v hre a pasivita sa nevypláca, minimálne od začiatku roka.

Ak si k tomu pripočítame rastúce sadzby v USA, splošťujúcu sa krivku, obchodnú vojnu medzi USA a zvyškom sveta, čínske masívne problémy s dlhom, politickú neistotu v Nemecku a Taliansku, dôvodov na optimizmus nie je veľa. A to aj napriek globálnemu ekonomickému rastu. Ten však rovnako spomaľuje a vyvoláva do budúcna otázniky.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Ako (ne)funguje bikesharing v Bratislave po prvom týždni

Pre ľudí sú žlté bicykle najmä atrakcia.

DOMOV

Na Lešti havaroval americký tank, zranili sa traja vojaci

Dvoch ťažko ranených previezli do nemocnice vrtuľníkom.


Už ste čítali?