reklama

Pozitívne inflačné čísla posilnili kurz eura

Európska centrálna banka minulý štvrtok podľa očakávaní ponechala monetárnu politiku nezmenenú. Hlavná úroková sadzba zostala na nule, pričom depozitná sadzba bola ponechaná na -0.4%.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Mario Draghi zároveň potvrdil, že od septembra sa mesačný nákup dlhopisov zníži na 15 miliárd eur a úplne skončí koncom roka 2018. V platnosti ostal aj terajší forward guidance, to znamená, že ECB stále chce zvyšovať sadzby až po lete 2019.

Vzhľadom na to, že z pôvodného rozhodnutia o úrokových sadzbách sa – ako zvyčajne - trh nič nové nedozvedel, sa pozornosť presunula na tlačovú konferenciu. Draghi podľa očakávaní znížil projekcie rastu ekonomík EU na 1,9 % v nasledujúcom roku z 2,1 % v poslednom odhade. Avšak zároveň dodal, že ekonomické momentum je veľmi silné a malo by prebiť potenciálne riziká z protekcionistických opatrení, čiže z obchodnej vojny. Podľa centrálnej banky bude pokračovať aktuálny rast aj naďalej a nahor ho potiahne hlavne silný trh práce a rast miezd.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Následne sa Mario Draghi povenoval aj inflácii a spomenul, že ECB očakáva silnejší nárast jadrovej inflácie v nasledujúcom období. Jadrová inflácia, teda rast cien očistený o potraviny a energie, doteraz výrazne zaostával za klasickým CPI. Trh jeho slová zobral veľmi pozitívne. Po týchto slovách vyštartoval kurz EUR/USD nahor o 80 pipsov. Investori očakávajú, že pokiaľ bude inflácia vyššia, ECB začne rýchlejšie zvyšovať sadzby, aj keď to skôr vyzerá na to, že ECB pôjde slimačím tempom a bude napodobňovať anglickú centrálnu banku, ktorá zvyšuje raz ročne.

Na otázku o politickej nestabilite v Taliansku odpovedal Draghi neutrálne, že ECB musí počkať, ako sa situácia vyvinie, ale že verí, že Taliansko dodrží rozpočtovú zodpovednosť a problémy sa neobjavia aj v iných európskych krajinách.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Zaujímavé však bude sledovať, ako sa trh prispôsobí od nového roka, keď skončí kvantitatívne uvoľňovanie a, hlavne, aký dopad to bude mať na výnosy problémových krajín v EU.

Nárastu kurzu EUR/USD v popoludňajších hodinách pomohli aj slabšie čísla CPI inflácie z USA. Tie vyšli pod odhadmi, rovnako ako PPI indexy v stredu. Ročná inflácia spomalila na 2,7 % z posledného čísla 2,9 %, pričom jadrová inflácia si tiež pohoršila na 2,2 % z 2,4 % v júli. Investori tak zatvorili časť krátkych pozícií na páre EUR/USD a euro sa mohlo pobrať smerom nahor.

Peter Bukov

Peter Bukov

Bloger 
  • Počet článkov:  32
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Vyštudoval podnikové financie na Ekonomickej univerzite v Bratislave. Na finančných trhoch pôsobí od roku 2008 a obchodovaniu sa venuje od roku 2011. Pôsobil v spoločnosti CAPITAL MARKETS ocp. ako dealer a člen investičného výboru. Od roku 2015 začal pôsobiť v spoločnosti TopForex ako hlavný analytik. Koncom roka 2018 sa začal venovať vlastnému vzdelávaciemu projektu s názvom Škola Tradingu, ktorý je zameraný na praktické vzdelávanie ohľadom obchodovania. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

86 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu